معرفی گروه های راک،متال و موسیقی های تلفیقی

Carlos Santana

بیوگرافی کارلوس سانتانا Carlos Santana

کارلوس آگوستو آلوس سانتانا ستاره بی چون و چرا سبک راک متولد بیست ژوئیه 1947 میلادی در شهر جالیسکو مکزیک می باشد .وی نوازندهٔ گیتار  الکتریک مکزیکی تبار است که در طی بیش از چهل سال فعالیت در عرصهٔ موسیقی راک جوایز معتبر زیادی کسب کرده است.کارلوس در یک خانواده هنری بزرگ شد از آنجا که  پدرش ، ژوژه سانتانا نوازندهٔ ویولن بود  کارلوس نوازندگی ویولن را از پدر آموخت. وی در 8 سالگی تحت تاثیر هنرمندان و خوانندگان سبک بلوز از قبیل بی. بی. کینگ(B.B.King)، جان لی هوکر که از رادیو آمریکا پخش می‌شد، به گیتار علاقه مند شد. علاقه و تمرین زیاد موجب شد سانتانا  که فقط ۱۱ سال داشت، در کلوپ‌های شبانه شروع به نوازندگی گیتار کند.

در سال 1960 هنگامی که کارلوس سیزده سال داشت  خانوادهٔ سانتانا به آمریکا و  سان‌فرانسیسکو نقل مکان کردند. وی در ایالت سان‌فرانسیسکو  به دبیرستان میشن رفت و زبان انگلیسی را آموخت و در سال 1965 میلادی فارغ‌التحصیل شد. در سال 1966، تام فرازیر به همراه کارلوس و چند نفر دیگر ،گروه موسیقی راک جدیدی تشکیل داد. فرازیر نام این گروه راک را Santana Blues Band گذاشت .

اعضا گروه Santana Blues Band : کارلوس سانتانا (نوازنده گیتار و خواننده )، مایک کارابلو (پرکاشن)، راد هارپر (درام)، گاس رودریگز( نوازنده گیتار باس) و جرج رولی (خواننده)  و فرازیر  نوازنده گیتار .

فرازیر بعد از مدتی نام گروه به سانتانا تغییر داد و با اینکه در اواخر دهه شصت گروه با چندین کمپانی  معروف موسیقی به توافق رسیده بود، بنا به دلایلی گروه قراردادها  را رد کرد . در سال 1969 گروه سانتانا بدون آنکه آلبومی را بصورت رسمی منتشر کرده باشد در جشنواره وودستاک انگلستان شرکت کرد و برای بیش از پانصد هراز نفر برنامه اجرا کرد.در پایان همان سال سانتانا با کمپانی «کلمبیا رکوردز» قراردادی امضا کرد و گروه اولین آلبوم خودش را با نام سانتانا منتشر کرد. بعد از آن سانتانا آلبوم‌های (Abraxas (1970 و (Santana III (1971 را منتشر کرد.

قطعه بدون کلام Incident at Neshabur (حادثه در نیشابور) اولین بار در آلبوم Abraxas  در سال 1970 میلادی عرضه شد. قطعه«حادثه در نشابور» توسط نوازنده پیانیست گروه و کارلوس سانتانا نوشته شده، مملو از تغییر ریتم  و سبک جاز می باشد.

کارلوس سانتانا در مورد قطعه نیشابور می گوید :

“نیشابور (Neshabur) جایی است که ارتش انقلابی سیاه پوست به رهبری توسان لوورتیور ، ناپلئون را در هائیتی شکست داد. بنابراین،  من فکر می‌کنم با نوشتن آهنگ‌هایی مانند “حادثه در نیشاپور” ما احساس کردیم که خودمان به نوعی انقلابی هستیم .کارلوس سانتانا در کارهایش از ترکیب موسیقی آفریقایی – کوبایی بسیار استفاده کرده است .در آثار وی میتوان رد موسیقی دیگر فرهنگ ها را پیدا کرد . آهنگ‌های سانتانا تا به امروز بیش از 100 میلیون نسخه در سرتاسر جهان فروش داشته‌است و بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در کنسرت‌های او شرکت کرده‌اند. او همچنین برندهٔ ۱۰ جایزهٔ گرمی شده‌است. مجله معتبر رولینگ استون در سال 2003 میلادی  سانتانا را در رتبه پانزدهم  رده‌بندی 100 گیتاریست برتر تمامی دوران، قرار داد.

کارلوس سانتانا در سال های اخیر با خوانندگان و نوازندگان دیگر کشورها اجراهای مشترک بسیاری داشته و  اخیرا” از طرف  آکادمی موسیقی لاتین بعنوان مرد سال موسیقی و نوازنده برتر برگزیده شده است .

کارلوس سانتانا در سال 2015 بعنوان برنده جایزه کتاب آمریکا انتخاب شد تا یک جایزه دیگر هم به لیست بلندبالای افتخارات خود اضافه کرد. کتاب خاطرات سانتانا با عنوان «آوای جهانی: آشکار ساختن داستان من» به عنوان برنده جایزه 2015 کتاب امریکا معرفی شد. سانتانا کتاب خاطرات خود را به همراه هال میلر و اشلی کان نوشته است.

آلبوم تصاویر
آلبوم ها یا تک آهنگ های Carlos Santana
سایر گروه ها
دیدگاه شما