آخرین آلبوم ها و تک آهنگ ها

Under A Godless Veil

تاریک اندیشان، سوداگران تاریکی و پرچمداران گاثیک دووم متال سوئدی "دراکنیان" بعد از گذشت ۴ سال از انتشار آلبوم "Sovran"، امروز ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰، پس از یک غیبت نسبتا طولانی با انتشار آلبوم عرفانی حماسی "زیر پوشش بی خدایی" ژرفای جدیدی از شکوه را در هفدمین آلبوم استودیویی خود به نمایش میگذارند.این آلبوم یک همجوشی شگفت انگیز بین ژانر گاثیک دووم و کیهان شناسی عرفانی (داستان سوفیا/گایا، الهه ی خرد و آگاهی، روح و مادر زمین، شخصیت زنانه خرد با روحانیت نور) ایجاد میکند. در این جهان بینی خدای قادر و مطلق که هنوز هم به شکل معنوی وجود دارد و کیهان را خلق کرده، رهبر ۱۲ خدای زیر دست (فرزند) است که نقش سوفیا و برادران دوقلوی خود، دمیورژ و کریستوس به عنوان سه عضو اصلی در آفرینش، در این آلبوم آورده شده است. موضوع آلبوم در واقع محتوایی به شدت غمگین و جانفرسا دارد که مبتنی بر جهان بینی "گنوسی" و سرگذشت سوفیا و توصیف اوست (گنوسیسم مفهومی از ایمان است که همراه با مسیحیت ظهور کرد، اما رویکرد متفاوتی دارد). سوفیا از عشق به منبع خلاق جهان چنان گیج میشود که وقتی نور درخشان و مبهوت کننده او را می بیند، خودش را به تاریکی می اندازد و به اشتباه به دنبال آنچه که او گمان میکند درخشش پدرش است، می رود و یک بازتاب از نور سوفیا را فریب می دهد و در آنجا، در پتانسیل نابهنگام واقع بینانه جهان، از نور جدا شده و گرفتار میشود.در آنجا ، قدرت های دنیای زیرین با استفاده  و سؤاستفاده از او، راه خود را برای ورود به جهان بالا در پیش میگیرند تا جایی که تنها چیزی که برای سوفیا باقی میماند غم و اندوه در تلاش برای بازگشت خود به نور از دست رفته است، او میداند که فراموش نشده و در این میان سوفیا یک دسته از پسرهای بد به دنیا می آورد ، خدایان و نیمه خدایی به نام "archons" که از جمله همه آنها از همه بدتر است ، "demiurge" که خالق این جهان می شود، و جهان را با غرور، جهل، ترس و اشتیاق به قدرت و لذت آلوده می کند.

اما سوفیا همچنان حضور دارد و با قدرت احیاگر خود زیبایی و پتانسیل معنوی زیادی را برای قلمرو زمینی و ساکنان آن به ارمغان می آورد. سوفیا که شاهد خلق غیرمسئولانه جهان توسط فرزندان گمراه خود است ، هوشیاری را در بدن اولین انسان سیراب ، "آدم" پنهان می کند و سپس آن را به عنوان "حوا" به جهان می آورد."دمیُورژ/Demiurge یکی دیگر از خدایان دوازده گانه که همتای سوفیا بود نیز از قدرت خود استفاده کرد، و به دشمنی با سوفیا ظلمت را آشکار کرد و جهان پدیدار شد، او موجودات معنوی یا همان فرشتگان را در خود شکل داد و سرانجام انسان آفریده شد ، "دمیُورژ" سعی کرد تا این خلقت را نابود کند اما حریف قدرت سوفیا نشد و از خداوند متعال درخواست کمک کرد و به دستور خداوند متعال "کریستوس" در کنار "دمیورژ " قرار گرفت و در نتیجه آن، یک آزمایش الهی برای زمین (بشریت) به عنوان موجوداتی ناقص به ارمغان آورده شد که جرقه هایی الهی را از سمت خالق متعال در درون خود حمل میکنند! سرانجام ، سوفیا آزاد می شود و به نور واقعی زندگی صعود می کند و با این اوصاف کمی بشریت را بالا می برد. اما او حاضر نیست دنیای غم انگیز انسان ها را رها کند ، و بنابراین خودش را تقسیم می کند، بخشی از آن را پایین تر، همیشه حاضر و در دسترس روشنگری همگان نگاه می دارد.پس از آن یک نبرد بین خدایان و فرشتگان از  دو سوی مختلف، یا همان  نبرد بین خیر و شر شکل گرفت که انسانها از همان ابتدا در معرض و میان این مبارزه قرار داشته اند.

دراکنیان در آلبوم "زیر پوشش بی خدایی" همچنان سعی در حفظ یک بنیان تاریخی و شورانگیز دارد، حرکتی شکوهمند که طی سالیان گذشته و پس از حضور وکال زن افسانه ای "هیک لنگانز" در کنار "یوهان اریکسون" ماهیتی خاص و مالیخولیایی به آثار آنها بخشیده است آلبوم "زیر پوشش بی خدایی" شما را به سمت یک سیاه چاله میکشاند، با اولین آهنگ آلبوم "اندوه سوفیا" و پدیدار شدن لحن صدای "هیک" بلافاصله در دنیایی دیگر قرار خواهید گرفت که فرار از آن غیر ممکن خواهد بود، آوازهای زنانه، اندوهگین و دلربای "هایک" و غرش های رعد آسای "آندرس" شما را بر روی بالهای تاریکی شناور خواهد کرد.پ.ن: تلاش دراکنیان برای آلبوم زیرکانه، محرمانه و کنایه آمیز "زیر پوشش بی خدایی" بیانگر یک "حقیقت پلید/سناریوی توطعه" است که نه تنها از نظر موسیقی بلکه از نظر محتوای روحانی نیز قابل ستايش است و هواداران این ژانر از گوش دادن به آن برای سالیان راضی خواهند بود.

نویسنده : زیروترینیتی

نگاهی به محتوای تکنیکی آلبوم "زیر پوشش بی خدایی" 

در میان دوگانگی تاریکی و فروغ, خوبی و شرارت, سختی و ملایمت میتواند نقشی کلیدی و تاثیرگذار را در موسیقی متال ایفا کند. و دنباله روی سایه ای تاریک در نمایشی تراژدیک باشد. بسیاری از بندهای دیگر در جست و جوی این رموز اختلافی و ارتباطی بین "نیکی و بدی" هستند. در این میان و با توجه به آلبوم پیش رو اگر المان های دث متال و کوبش ها و غرش های آن را با وکالهای بانوان اپراتیک در نظر بگیرید میبینید که Draconian توانسته موفق شود.

زمانی که این تکنیک در فعالیت ۲۵ ساله ی آنها بسیار مجذوب کننده است و آنهارا به جلوداران این حرکت تبدیل میکند که در نتیجه به ساخت آلبومهای گاثیک دووم دث با مضامین اندوه بار و رمان می انجامد. آلبوم 2015 - Sovran یکی از بهترین های آنهاست که برای همیشه در ذهن باقی میماند. حرف زدن درباره ی این آلبوم مطلبی سخت بوده است زیرا حدود 5 سال از زمانشان را صرف آن کردند. این هفتمین آلبوم نیز صداهایی از بند را به همراه دارد اما در کل آلبوم لایت تری است که با سنگینی خالص و گذرا و زیبایی هایی گاثیک/دووم در هم آمیخته شده و ممکن است برای برخی از اعضا کارآمد باشد و برای برخی دیگر نه!این آلبوم روشهای گذشته ی بند را دارا میباشد که با ترک آغازین "Sorrow of Sophia" تمام فنون آن آشکار میشود که گامهای آرام و ظریف گاثیک را به قطعات سنگین تر دث متال میکشاند و حتی بعضی قسمتها داری فضای اتسمفریک بلک میباشند که فضاسازی یخ زده و زمستانی را به آن اضافه میکنند. همچنین از جهاتی نیز بسیار شبیه به آثار Paradise Lost و The Gathering  با افکت های خفیف و ساکن هستند که حال و هوای مختلف و احساسی را به شنونده منتقل میکنند.اینها بهترین موزیکهایی نیستند که بند تا بحال ساخته است اما همچنان باوقار و کامل هستند که به همراه وکال "هیک لنگانز" با نحوه ی وکال زیبا و شکننده توجهات را به خود جلب میکند. 

میتوان گفت موزیک "Ascend Into Darkness" از بهترین های آن است که در حدود 9 دقیقه یک جمع بندی و نتیجه گیری کامل از آلبوم را بازگو میکند. درباره ی آن باید گفت که در برخی از بخشهایی برای صداهای سنگین تر و رعب آور از افکتهای اتمسفریک بلک و دووم دث استفاده کرده اند سپس جای خود را به ترفندهای مالیخولیایی وکال "هیک" میدهند. تمامی اینها در ارتباط با یکدیگر بوده که احساسات مختلفی را در شما بیدار میکنند. برخی از ترکها میتواند تا یک یا دو دقیقه کوتاه تر شود اما بدلیل فضاسازی آن برخی دوست دارند که تا یک آلبوم کامل ادامه پیدا کند.اما این دقیقا آن چیزی نیست که کلیت آلبوم ارائه میدهد. با این وجود که هیچ موزیک بدی در کار نیست اما حال و هوای آرام و تقریبا ساکن آن برای برخی از افراد بسیار محدود کننده است. موزیکهای "Sleepwalkers" و "Burial Fields" همچنان از گاثیک پیروی میکنند و با وجود اینکه کار آنها به خوبی انجام شده و لذت بخش است برخی از اشخاص خواهان سنگینی بیشتری خواهند بود.

این آلبوم در بعضی از موزیکها بیشتر تداعی کننده ی Trees of Eternity و سالهای اولیه ی Within Temptation است تا ترکیب جدید Draconian که میتواند بسیار تاسف بار باشد.  همچنین ترک "Claw Marks on the Throne" که بسیار زیباست میتوانست با نظارت بیشتر بر سنگینی و فضاسازی رعب آورتر از این باشد.قطعه ی  "The Sethian" که فضاسازی با جذابیت کمتری را دارد بیشتر به ملودث نزدیک بود و در بین آنها فقط "Moon Over Sabaoth" دارای فضای کلاسیک دووم بود که با یک لید ریف تاریک یک خوشامدگویی به موج گاثیک است.در کل کمی بیشتر از یک ساعت همه چیز به خوبی و درستی احساس میشود اما نه به صورت میخکوب کننده.

نویسنده : ربل

 

برای دانلود کامل این آلبوم به ربات تلگرام ما مراجعه نمایید:

T.me/RockForte_bot

موزیک ها :


آلبوم ها یا موزیک های دیگر
دیدگاه شما