آخرین آلبوم ها و تک آهنگ ها

Nevermind | Nirvana

چطور یک آلبوم این‌قدر تاثیر‌گذار می‌شود؟ این آلبوم چه‌طور توانست اثر انگشت خود را روی موسیقی نسل جدید حک کند؟ اصلا یک آلبوم موسیقی می‌تواند چنین کاری انجام دهد؟ گروه نیروانا (Nirvana) سی سال پیش این کار را انجام داد. آلبوم Nevermind در 24 سپتامبر سال 1991 منتشر شد و تحول عظیمی در صنعت موسیقی ایجاد کرد. نیروانا شاه پاپ مایکل جکسون (Michael Jackson) را سرنگون کرد. این آلبوم توانست با آلبوم Dangerous رقابت کند و در چارت بیلبورد (Billboard) از آن پیشی بگیرد. این گروه کوچک در ابردن (Aberdeen) واشنگتن (Washington) شکل گرفت و سه عضو بیشتر نداشت. گروه نیروانا در اوایل فعالیتش مثل بقیه گروه‌های راک بود و با گروه‌های دیگری مانند پیرل جم (Pearl Jam) و ساندگاردن (Soundgarden) رقابت می‌کرد ولی با گذر زمان راهش را از دیگران جدا کرد. حالا بگذارید برگردیم به عقب.

فضای سیاتل

نیروانا در سال 1989 آلبوم Bleach را منتشر کرد. این آلبوم ریتم نسبتا تندی داشت. اعضای گروه بعد‌ها تائید کردند که موسیقی یک‌نواخت و کُند سیاتل خسته‌کننده بوده. آن‌ها می‌خواستند ریتم تندتری ارائه‌ کنند. از طرف دیگر کمپانی که با آن قرارداد داشتند هم با این موضوع موافق بود. همه این عوامل دست‌به‌دست هم دادند و آلبوم Bleach به دست طرفداران هیجان‌زده نیروانا رسید. آن‌ها با قرارداد‌های مختلف و کمپانی‌های بزرگ اعتراض خود را به موسیقی خسته‌کننده سیاتل نشان دادند. آلبوم Nevermind این خستگی را از بین برد و دنیای موسیقی را برای مدت طولانی تغییر داد. گروه نیروانا تنها سه آلبوم را در دوره فعالیت خود منتشر کرد و بهترین آن‌ها همان Nevermind است. آلبوم‌های قبلی نوعی مقدمه‌چینی حساب می‌شوند و طرفداران را برای این آلبوم آماده می‌کنند.

همان‌طور که در مقدمه گفته شد آلبوم Nevermind در چارت بیلبورد قرار گرفت ولی این تغییر یک شبه رخ نداد. این آلبوم در سال 1991 منتشر شد ولی در 11 جولای سال 1992 در چارت قرار گرفت. همه‌چیز از این‌جا شروع شد. بعد از منفجر کردن فضای پاپ گروه نیروانا روز‌به‌روز پیشرفت می‌کرد. MTV تصمیم گرفت کنسرت اختصاصی آن‌ها را تدارک دهد. این اجرا ماندگار‌ترین اجرای نیروانا شد. نورپردازی، دکور صحنه و همه جزئیات یک اجرای بی‌نقص را درست می‌کرد ولی متاسفانه کرت کوبین یک سال بعد برای همیشه دنیای راک را تنها گذاشت. کرت در تاریخ 5 اپریل 1994 خودکشی کرد.

آهـنـگ‌هـای آلـبـوم Nevermind :

Smells Like Teen Spirit

این آهنگ کرت کوبین، گروه نیروانا و کل دنیا را تغییر داد. 9.4 میلیون نسخه از این آلبوم فقط در آمریکا فروش رفت ولی این تنها افتخار نیروانا نبود. آهنگ Smells Like Teen Spirit شماره یک جدول سبک آلترناتیو شد و توانست در جدول داغ‌ترین‌های بیلبورد در جایگاه ششم قرار بگیرد. این آهنگ و موزیک ویدئو آن با اسم کرت کوبین و نیروانا یکی شد. Smells Like Teen Spirit خیلی محبوب شد و توانست برای همیشه محبوب بماند. خواننده‌های زیادی مانند Jay-Z، Patti Smith و… آن را بازخوانی کردند. تمام آهنگ‌ها یک قسمت مخصوص دارند که شنونده بیشتر با آن ارتباط برقرار می‌کند. خطی که می‌گوید:”الان که این‌جا هستیم پس سرگرممان کن” قسمت مورد‌علاقه شنوندگان است. شاید این خط با طرز تفکر نسل جدید عجین شده باشد.

In Bloom

In Bloom دومین آهنگ آلبوم است و نسبت به آهنگ قبلی ریتم کُندتری دارد. انفجار صدای گیتار و درام، ملودی ساده، گیتار باس و ناگهان کرت کوبین که می‌گوید:” او تمام آهنگ‌های ما را دوست دارد و دوست دارد با ما بخواند”. طرفدران هم دقیقا همین کار را انجام دادند.

Come as you are

این آهنگ نمونه خوبی برای گیتاریست‌های تازه کار بود و توانست جایگاه 32 را در داغ‌ترین‌های بیلبورد به‌دست آورد. Come as you are در بین 40 آهنگ برتر رتبه دوم را داشت. کرت کوبین مخاطبان را به تحمل و پذیرش دعوت می‌کرد. در واقع می‌خواست بگوید افراد را همان‌جور که هستند بپذیرید. دقیقا همان‌طور که می‌خواهند باشند. Come as you are یکی از محبوب‌ترین موزیک ویدئو‌های نیرونا است.

Breed

وقتی برای اولین بار به Breed گوش می‌دهید یک حس دافعه در شما ایجاد می‌شود ولی بعد از چند ثانیه با ریتم همراه می‌شوید. این امر هیچ تجعبی ندارد بالاخره شما با نیروانا طرف هستید. این آهنگ یکی از پانک‌ترین و گیج‌کننده‌ترین کار‌های نیرواناست. Breed با گیتار الکتریک شروع می‌شود و پس از چند ثانیه درامر گروه دیو گرول (Dave Grohl) گوشتان را با خاک یکسان می‌کند. طرفداران از آهنگ لذت می‌برند و کرت می‌گوید:”من اهمیت نمی‌دهم. می‌توانیم یک خانه بکاریم،‌ می‌توانیم یک درخت بسازیم، به‌ هیچ‌وجه برام مهم نیست. اصلا می‌توانیم هر سه‌تا را داشته باشیم”. آهنگ با این خط کامل می‌شود.

Lithium

“امروز خیلی خوشحال هستم چون بالاخره دوستانم را پیدا کردم. آن‌ها در سر من هستند. من خیلی زشتم ولی مشکلی نیست چون تو هم زشت هستی. صبح‌های یکشنبه تنها چیزی‌ست که به آن اهمیت می‌دهم”. این یک پیام بود. کرت به هم‌نسل‌های خودش اعتراض می‌کرد. او از این نسل ناجور و تنها نفرت داشت و خشم خودش را با آهنگی آرام و لبخندی زیبا نشان داد.

Polly 

ترک Polly از Nirvana قطعا یکی از جنجالی ترین ترک های این بند محسوب میشه.متن این ترانه از زبان یه متجاوز نوشته شده. در سال 1987در ایالت واشنگتن دختری 14ساله که در حال برگشتن از کنسرت بوده توسط فردی به نام Gerald Friend ربوده میشه.دخترک که مورد تجاوز قرار گرفت نامش هیچوقت فاش نشد.او همچنین با شلاغ,تیغ و مشعل جوشکاری شکنجه شد. شعر این ترانه همونطور که گفتم از زبان همون متجاوز هست و جالبه بدونین که Bob Dylan بعد از شنیدن این اهنگ خطاب به کرت کوبین گفت که "این پسر قاطی کرده" در ترک Rape Me که در البوم بعدی گروه یعنی In Utero منتشر شد متن یجورایی برعکس شده و شعر از زبان کسی که مورد تجاوز قرار گرفته نوشته شده. کرت کوبین در اون زمان بیشتر شعر هایی که مینوشت راجب خودش بود,بعد از این ترک در یک مصاحبه خبرنگار از کوبین پرسید چی شده که تصمیم گرفتی راجب دیگران بنویسی؟کرت هم در جواب گفت زندگی خودم خیلی تکراری و خسته کننده شده واسه همین تصمیم گرفتم از دیگران بنویسم. 

Territorial Pissings

نیروانا جامعه هیپی را هدف قرار داد. کرت گفت:”مردم به برادرانتان لبخند بزنید. همگی همین الان یکدیگر را دوست داشته باشید”. دقیقا بعد از این جمله آهنگ دگرگون می‌شود. انگار که کلا تغییر مسیر می‌دهد و ضرب‌آهنگ‌ مخاطب را از خود‌ بی‌خود می‌کنند. بعد کرت می‌گوید:” تو بدگمان هستی ولی به این معنی نیست که کسی دنبال تو نیست”. این آهنگ یک ضد و نقیض تمام‌عیار است.

Drain You

Drain You‌ آهنگ ساده‌ای است که درباره روابط آدم‌ها صحبت می‌کند. کرت در ابتدای آهنگ می‌گوید:”یک فرد به فرد دیگری می‌گوید من خوش‌شانسم که تو را ملاقات کردم”. روابط و احساسات می‌توانند پیچیده باشند. مگر نه؟ بله. کرت هم درباره همین چیز‌ها خوانده است. واقعیت این است که این آهنگ اگر توسط گروه دیگری اجرا می‌‌شد خیلی خوب از آب در‌نمی‌آمد ولی بیخیال! نیروانا آن را در آلبوم Nevermind قرار داد و Drain You را تبدیل به یک شاهکار کرد.

Lounge Act

این یکی از واضح‌ترین آهنگ‌های Nevermind‌ است. Lounge Act درباره حسودی کردن دوست‌دختر قبلی کرت است. او توبی ویل (Tobi Vail) یکی از اعضای گروه Bikini Kill’s بود و مدتی با کرت دیدار داشت. رابطه آن‌ها بهم خورد و کرت تصمیم گرفت خوی واقعی توبی را نشان دهد. کرت گفت:” من اجازه نمی‌دهم که خفه‌ام کنی. من به جنگیدن با این حسودی ادامه می‌دهم تا این حس تمام شود”.

Stay Away

مثل Breed و Territorial Pissings این آهنگ هم سبک متال پانک دارد. ریتم و ضرب‌آهنگ آن ساده است ولی در ذهن می‌ماند. صدا‌های درام، باس و گیتار الکتریک در ضرب‌آهنگ پرسرعت با یکدیگر تلفیق می‌شوند و بین این آشوب کرت فریاد می‌زند. البته این فریاد‌ها بی‌معنی نیستند و کرت حرف‌های جالبی می‌زند. او می‌گوید:” ترجیح می‌دهم بمیرم تا باحال باشم. همه‌چیز راجع‌به فشن و این مزخرفات است”. او چهره‌ای زیبا و سبک مخصوص به خودش را داشت ولی همیشه می‌گفت که کاری به کار مُد و فشن ندارد و اصلا آدم باحالی نیست.

On a Plain

این آهنگ هم یک ضد و نقیض است. این ضد و نقیض تا حدودی غیر‌قابل لمس است. انگار کرت اول هروئین مصرف کرده و بعد آن را نوشته. او می‌گوید‌:”من این را بدون هیچ کلمه‌ای شروع می‌کنم”. بعد در ادامه اضافه می‌کند “من نشئه می‌شوم و خودم را می‌خارانم. آن‌قدر خودم را می‌خارانم تا خونریزی کنم”. البته این تمام حرف او نیست. On a Plain متن اصلی هم دارد. “من خودم را بیشتر از تو دوست دارم و خودم هم این را می‌دانم ولی چکار کنم؟”. معنی خاصی پشت آهنگ نیست ولی ریتم آن واقعا به دل می‌نشیند.

Something In The Way

آلبوم Nevermind موسیقی راک را متحول کرد ولی آهنگ‌های آرام هم دارد. Something In The Way یکی از آن‌هاست. کرت درباره نوجوانی خودش صحبت می‌کند البته تمام این حرف‌ها درست نیست. اگر اتفاقاتی که درباره آن‌ها صحبت می‌کند برایش رخ می‌داد همان‌ موقع می‌مرد. کرت اول فقط از یک گیتار استفاده کرد و آکورد‌های ساده را با هم تلفیق کرد. از این‌جا به بعد دیگر کرت مهم نیست. کار اصلی را ویولن‌سل انجام می‌دهد و تمام احساسات مخاطب را به خود جذب می‌کند.

Endless, Nameless 

آخرین آهنگ آلبوم واقعا گمنام مانده است. این آهنگ نماد دهه 90 است. نیروانا یک دیوانه‌بازی تمام و کمال را نشان می‌دهد. در آخر آهنگ کرت گیتار خود را می‌شکند. صدای شکستن گیتارش در استودیو ضبط شد و تصمیم گرفتند که آن را حذف نکنند.

یک گروه کوچک؛ همیشه همین بوده و همیشه هم همین می‌ماند. کرت درست می‌گفت، گروه کوچک آن‌ها جمعیت بزرگی را تحت تاثیر قرار داد. نیروانا هیچ‌وقت تکراری و قدیمی نمی‌شود. شاید اگر کرت کوبین زنده بود آثار بیشتری را گوش می‌دادیم ولی این تراژدی نیروانا را ابدی کرد.

منبع: PitchforkBillboard

ترجمه: فاطمه حدائق فرد

موزیک ها :

آلبوم ها یا موزیک های دیگر
دیدگاه شما